VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Vurm för amatörism

Av Johan Lundberg 2009-02-05 kl. 05:24

Den borgerliga regeringen har fått utstå mycket spott och spe för sin kultursmak. Men alla i den borgerliga regeringen uppfattar nu inte Björn Skifs och Magnus Uggla som höjdpunkterna i mänsklighetens samlade kulturskatter. Det framgår av den enkät som Helsingborgs Dagblad skickat ut till såväl riksdagsledamöter som statsråd.

Ett och annat statsråd blottlägger i enkäten onekligen oanade sidor. Hur ska man till exempel förstå att vår jordbruksministers favoritfilm är Exorcisten samtidigt som hans största musikupplevelse är Jesus Christ Superstar i Köpenhamn på 70-talet?

Som betydligt mindre pikant framstår miljöpartisten Peter Erikssons största konstupplevelse, vilken påstås ha varit "en man som deklamerade dikter på en restaurang i Patagonien 1981". För att nu inte tala om hans största musikupplevelse, som var "när vi i kompisgänget sjöng och spelade Eagles och Dylan". Att hans största scenupplevelse är norrsken är vid det laget inget man förvånas över.

Emma Henriksson i kd är inne på en liknande linje: hennes största scenupplevelse är "att se de egna barnen uppträda." Hennes största konstupplevelse är "då jag själv får vara med och skapa. Gärna tillsammans med någon annan".

Henrikssons partikamrat Désirée Pethrus Engström går ett steg längre i vurm för amatöristiska kulturuttryck. Hennes största musikupplevelse var nämligen när hon som gravid bevistade en konsert i London 1987 - "och hade min äldste son i magen. Han sparkade när det blev tyst musik och låg still när slagverken verkligen var kraftfulla i musiken. Det var så tydligt att han följde musiken".

Vad detta kan tänkas spela för roll inför den kommande kulturutredningens vidare öden, låter jag vara osagt, men för den som hoppas på stora bidrag till klassisk kultur ser framtiden kanske ändå inte helt ljus ut.

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...