VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

DN på hal is

Av Mats Wiklund 2009-03-08 kl. 17:46

I bland får Dagens Nyheter till det som i fornstorna dagar, det vill säga som på 1970-talet när tidningen var trendsetter för journalistiska perspektiv och ingångsvärden. Idag, 8/3, gick man från klarhet till klarhet:

- På förstasidan sätts den korrekta rubriken "Huliganer till attack mot polisen i Malmö". Men liksom för att lugna läsekretsen och visa var redaktionens sympatier ligger konstateras samtidigt: "Det var en värdig demonstration för Palestina." Samma mening återkommer i reportaget inne i tidningen.

- I avdelningen Vetenskap, sidorna 24-25, sätts över ett upppslag rubriken "Män ser bikiniklädda som objekt". Att det är ett påstående helt utan täckning framkommer i artikeln. Den amerikanska psykologen Susan Fiske har noterat en ökad aktivitet i "ett område av hjärnan som annars brukar förknippas med användning av verktyg, som hammare och såg, när män tittar på" en bikiniklädd kvinna. DN forstätter andlöst:

"Susan Fiske anser att resultatet överensstämmer med tanken att sexualiserade bilder leder till objektifiering av kvinnor."

En mans inställning till hammare och bikinibrud, törs jag påstå, är olikartad. Allra längst ner i texten låter också DN hjärnforskaren Mats Fredrikson, professor i klinisk psykologi vid Uppsala universitet, konstatera att Fiske "övertolkats sin data". Det vill säga, hon vet inte vad hon pratar om.

Jag förstår att Gaza satt sinnena i brand vid nyhetsdesken i Marieberg och att den internationella kvinnodagen kräver sin politiskt korrekta tribut. Men jag är förvånad över att DN inte är bättre på att dölja sin dagordning.

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...