VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Att envisas med att inte sitta ner i båten

Av Johan Lundberg 2009-07-14 kl. 17:26

I dagens AB kan man ta del av en stort uppslagen recension av utställningen Figurationer, signerad Ulrika Stahre. Hon finner utställningen intressant men beklagar att den har en kultur- och konstpolitisk udd. Stahre trivs uppenbarligen bäst när det är lugn och ro och ingen som opponerar sig emot de åsikter som omfattas av makthavare och etablissemang

På olika bloggar fortsätter frågan att debatteras. Jenny Maria Nilsson skriver bra på sin blogg, delvis i anslutning till den diskussion som pågår på Lars Vilks blogg (inlägg här och här), där bland andra Håkan Sandell har opponerat sig mot Vilks historieskrivning. Det intressanta med både Nilsson och Sandell är att ingen av dem kan beskyllas för att sakna förtrogenhet med den estetisk som ligger till grund för den konst som regelmässigt hyllas i samtiden. Bägge kan snarast sägas ha gått varvet runt. Detta till skillnad från dem som i likhet med Jessica Kempe fastnat halvvägs.

Christopher Rådlund svarar Anna Brodow på Retrogardets blogg.  

I övrigt deltar jag idag tillsammans med bland andra Carolina Gynning, Pär Ström och Tanja Bergkvist i en protestskrivelse, publicerad på Sydsvenskans debattsida, mot rådande jämställdhetspolitik.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...