VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Ekonomiska motiv bakom Nobelpris-läckan?

Av Johan Lundberg 2009-10-08 kl. 21:22

Om Nobelpriset i litteratur skriver jag idag på Newsmill, apropå det faktum att Herta Müllers odds i år åkte rutschbana från 51/1 till 3/1. Det är svårt att tolka detta på annat sätt än att någon eller några har slagit mynt av insiderinformation om vem eller vilka som skulle komma att få årets Nobelpris.  

Problem av en långt allvarligare karaktär än de hittillsvarande konflikterna riskerar att torna upp sig, om det visar sig att någon i Svenska Akademiens omedelbara närhet skulle ha tjänat stora summor pengar på insiderinformation om Nobelpriskandidaterna.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...