VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Kjöller kan inte räkna?

Av Johan Lundberg 2009-12-15 kl. 10:52

Jag hade faktiskt trott att Hanne Kjöller ändå hade bemödat sig med att räkna igenom artiklarna i senaste numret av Axess innan hon skrev i DN om den skeva könsfördelningen. Men icke. Hon påstår att fem av 45 artiklar är skrivna av kvinnor. Rätt siffror är att åtta av 30 texter är skrivna av kvinnor. Till detta skall läggas det faktum att en av artiklarna som är skriven av en man i själva verket är en intervju med en kvinna, Herta Müller. Kjöllers påstående om att bara drygt 10 procent av artiklarna är skrivna av kvinnor bör således ändras till en 30 procentig kvinnlig representation. Vilket väl ändå måste sägas vara en viss skillnad.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...