VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Är alla som inte tror på Boström empatistörda?

Av Johan Lundberg 2010-01-19 kl. 15:14

Aftonbladet publicerade som bekant för ungefär ett halvår sedan en artikel av Donald Boström som medelst en serie lösryckta fragmentariska bilder målade upp bilden av att Israels armé mördade unga palestinska män i syfte att  använda deras organ för behövande israeler. Bland annat gjordes gällande att dylika organ 17 år senare hade sålts till en judisk liga i USA.

Det faktum att den israelsiske läkaren Yehuda Hiss har använt transplanterade vävnader och dylikt från döda israeler sägs nu bevisa att Donald Boström hade rätt. Det påpekade Jan Guillou häromdagen i Aftonbladet (och blev sakligt bemött av Expressens Björn Wiman här) och det påpekar idag återigen Åsa Linderborg, som nöjd kan konstatera att liberala skribenter lider av en "kollektiv empatistörning", eftersom de inte anser att Donald Boström hade rätt när han målade upp bilden av att den israeliska armén ägnade sig åt organiserade organstölder.

De är lustigt att höra dessa ord om empatistörning från en redaktör som i nästa mening hyllar sin handgångne man Jan Guillou, före detta spion för underrättelsetjänsten i ett land som bevisligen har mördet miljontals människor.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...