VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Mina fiskar varma

Av Johan Lundberg 2010-03-12 kl. 11:01

Idag har jag skrivit ett inlägg på SVT Debatt till stöd för Lars Vilks. Jag ser att Sanna Rayman är inne på exakt samma linje på SvD:s ledarsida, där hon markerar mot den hållning som intagits på samma tidnings kultursida och som dessvärre företräds även av publicistklubbens ordförande Ulrika Knutson. P J Anders Linder sammanfattar den enda riktigt anständiga hållningen i debnna fråga på samma tidnings ledarblogg.

Jag ser också att Håkan A Bengtsson på Dagerns Arena har snappat upp Magnus Erikssons osakliga karakteristik av mig. Bengtsson ger sig på mig och Lennart Berntson, och i hans utfall mot mig lyckas han få med de flesta av vänsterns favoritinvektiv: "Parallellt träder allt mer aggressiva konservativa debattörer fram som en självklar rekyl. Den mörkblå Johan Lundberg på Axess är en tydlig representant för en ny intolerant högermilitans."

Professorn, broderskaparen och den före detta KPML:aren Ulf Bjereld å sin sida är på sin blogg upprörd över att jag dristat mig till att ge ett råd om hur man kan slå undan benen för Sverigedemokraterna, nämligen genom att alla de muslimer som ogillar de extrema islamisternas uppfattning om att Lars Vilks bör tystas, i all anspråkslöshet kunde ge offentlighet åt sitt värnande om yttrandefrihet och demokrati genom att kort och gott ta avstånd från kraven om att persopner som Vilks bör hålla käft. Bjereld fångar för övrigt upp en boll som satts i rullning av Expressen-skribenten Jesper Högström, som på fotbollsbloggen Tre hörnor och en straff gör samma märkliga analogi som Bjereld mellan mig och Ilma Reepalu.

Vad både Bjereld och Högström tycks ha missat är att en mängd isareler och judar på olika sätt har gett offentlighet åt sin avsky över Israels krig i Gaza och Israels bosättningspolitik. Däremot har jag ännu inte sett några muslimska manifestationer till stöd för Lars Vilks rätt att göra vilka konstverk som han vill. Varför det är "äckelframkallande" och "dumma uttalanden" när man föreslår en mycket enkel åtgärd som en gång för alla skulle få slut på talet om att islamisterna har stöd i det muslimska kollektivet, överstiger mitt förstånd. Om en person på Axess skulle framträda som antisemit skulle jag givetvis föreslå en gemensam manifestation där vi andra redaktörer samfällt medelade att denne persons åsikter inte är på något sätt representativa för tidskriften. Konstigare än så är det inte.

En som däremot skriver bra om exakt samma sak är Peppe Engberg, som på Dagens PS skriver: "Muslimer har ingen kollektiv skuld för vad enskilda gör i islams namn. Detta lika lite som judar i Malmö har en kollektiv skuld för vad Israels regering gör i det ockuperade Palestina. Eller – för att vidga perspektivet till en debatt som fördes för något år sedan: vi män har ingen kollektiv skuld för att vissa män är våldtäktsmän. Just därför är det viktigt att enskilda muslimer sätter ner foten när det gäller mordhoten mot Lars Vilks."

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...