VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Frågor förblir obesvarade

Av Johan Lundberg 2010-05-07 kl. 13:51

Det ska bli spännande att på bokmässan ta del av debatten mellan Ayaan Hirsi Ali och Dilsa Demirbag-Sten. Den sista meddelar idag på Expressens kultursida att debatten ska bli av. De frågor som har ställts om vad som motiverade Dilsa Demirbag-Stens senaste påhopp på Ayaan, fick emellertid inte något svar. De synpunkter som framförts på denna blogg om att det inte råder någon motsättning mellan frihetlig liberalism och att man erbjuder unga människor ett smörgåsbord av olika sorters ideologier, har inte bemötts. Snarare skärps kritiken:

"Det är meddesto större sorg jag ser hur Hirsi Ali nu likt islamisterna vill förhindra att alla ska ha samma friheter som hon själv åtnjuter i den fria världen. Att förespråka minaretförbud och muslimers omvändelse till kristendomen rimmar illa med en frihetlig liberalism."

Varför individen skule vara mer fri om denne endast får möjlighet att lyssna på islamistiska eller muslimska ideologer än om vederbörande får möjlighet att lyssna till muslimska, kristna, feministiska och ateistiska ideologer förblir väldigt oklart - liksom varför man inte skulle kunna leva som praktiserande och fullkomligt fri muslim utan minareter.

Överhuvudtaget börjar debatten om Ayaan Hirsi Ali och liberalismen bli smått parodisk. Ett frihetligt liberalt samhälle är ju inte ett samhälle renons på lagar, regler och förordningar som reglerar folks uppträdande eller vad som får byggas.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...