Som en löpeld sprids nu åsikten i svenska medier att jag och Paulina Neuding sprider vandringssägner när vi påpekar att det finns en rad ämnen relaterade till integration som det är svårt att diskutera i svenska medier. I dagens SvD jämför Jan Söderqvist (ej på nätet) detta med råttan-i-pizzan-historier, alltmedan historikern Mattias Tydén på DN Debatt hävdar: ”problemet är alltså inte att något lock ligger på i invandringsdebatten, utan myten om att locket ligger på”.
Som vi skriver i gårdagens Expressen råder det naturligtvis inget förbud mot att dryfta den här sortens frågor. Men här nedan kan man se ett axplock från det senaste halvåret på texter som visar hur det går för den som utifrån ett liberalkonservativt perspektiv väljer att närma sig ett par av dessa frågor.
Med anledning av min och Dick Erixons position i fråga om burkaförbud i skolan beskrivs jag och Erixon av Dilsa Demirbag-Sten i Expressen 21.7 som ” reaktionärt konservativa krafter” vilka är lierade med den högerextremism som är på frammarsch i Europa. Den 7.7 påstås jag av samma skribent avvisa ”en möjlig dialog, med allt vad den innebär av möten, ömsesidig tolerans och vilja att lösa konflikterna” – detta för att jag försvarat islamist-kritikern och liberalen Ayaan Hirsi Ali – efter att hon i sin tur i samma tidnig av Per Wirtén blivit anklagad för att göra gemensam sak med nazister. Av samma anledning skriver Per Wirtén i Expressen den 22.6 att ”att all intellektuell verksamhet Johan Lundberg tar i blir förgiftad”.
Med anledning av mitt och Paulina Neudings försvar av försvar av Lars Vilks kan man i Aftonbladet 24.5 läsa att Vilks rondellhund ska ses i ljuset av hans "främlingsfentliga" agenda och att han i likhet med Ayaan Hirsi Ali företräder "högerextrema" krafter när han kritiserar islam och står upp för upplysningens idéer. Jag och Paulina Neuding beskrivs i samma artikel som medlöpare till dessa "mörka krafter". Och i DN 25.3 blir jag av Dan Jönsson beskriven som företrädare för ”tokhögern” när jag uttrycker mitt stöd för Lars Vilks rondellhund. Etcetera. Etcetera.
Mattias Tydén ansluter sig för övrigt själv till denna kavalkad av skribenter som inte kan hålla sig från att klistra högerextremistetiketter på sina meningsmotståndare. Han har nämligen den goda smaken att jämföra min och Neudings position 2010 med dem som propagerade mot judisk invandring under 1930-talet.
Utan att framställa mig själv som martyr vill jag ändå pröva hypotesen att mindre hårdhudade opinionsbildare än undertecknad möjligtvis kan dra sig för att framföra åsikter som man på goda grunder kan förmoda kommer att resultera i anklagelser om att man är högerextremist liksom i krav om att man framledes inte bör få möjlighet att medverka i seriösa mediala sammanhang.