VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Den förtvivlade "liberalen"

Av Johan Lundberg 2011-02-17 kl. 14:07

I alltid lika vederhäftiga Flamman kan man idag läsa en hyllningsintervju till DN:s ledarskribent Lisa Bjurwald.

Följande visdomsord tillfredsställer nog Flammans läsekrets, men får oss övriga att undra om inte Bjurwald skulle passa betydligt bättre på Aftonbladets ledarredaktion än på Dagens Nyheters:

"Med vissa undantag, så är det islamofobin som lyft högerradikalerna. – Det är det tydligt största problemet idag, mycket mer överhängande än antisemitismen."

"Ett problem för mig är att jag känner igen mig i allt färre andra liberaler."

"Parallellt med den högerpopulistiskt inspirerade politiken har vi också fått en mer auktoritär skolpolitik, en hets mot arbetslösa, mot sjuka och mot fuskare."

"Jag är inte särskilt orolig för att vänstern och arbetarrörelsen skulle bli rasistisk. Men däremot har vi sett många sådana tecken inom borgerligheten sedan språktestförlaget 2002. "

"Socialdemokratin har alltid varit en motvikt mot rasistiska rörelser, en stark barriär. Även som liberal vill jag ha en starkare socialdemokrati, för borgerligheten kan inte hålla uppe spärren mot rasismen."

UPPDATERING: Johan Ingerö skriver bra om Bjurwald här.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...