VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Märkliga kompisar

Av Johan Lundberg 2011-05-15 kl. 22:52

En av dem som statsrådet Erik Ullenhag skrev sin Brännnpunktsartikel igår tillsammans med var Bejzat Becirov. Denne åtalades 2009 för omfatande bokföringsbrott, vilket han också sedermera dömdes för. Efter bokföringsanklagelserna lyckades dock Becirov inleda ett ekonomiskt samarbete med diktatorn Muammar Gaddafi, som från och med imorgon, sannolikt kommer att ha en arrestetingsorder utfärdad efter sig, rörande brott mot mänskligheten.

Att Erik Ullenhag ser en person som Becirov som en lämplig samarbetspartner i kampen mot rasism tenderar att spela Sverigedemokraterna i händerna. De får nämligen därmed vatten på sin kvarn om att Becirov och en annan av dem som skrivit under artikeln, Helena Benaouda, är representativa för Sveriges och världens muslimer. Den sistnämnda avslöjades som en lögnare när hon ena dagen satt i SVT Debatt och förklarade att hon aldrig träffat på några islamister i Sverige, för att nästa dag urskulda sig inför det faktum att hennes dotters före detta man blivit häktad för ett planerat terroraattentat mot Jyllands-Posten. Som påpekats i det förra blogginlägget är Benaouda också aktiv i en moské (södermalmsmoskén) som inte bara har salufört ljudband med antisemitiskt innehåll, utan även är nära knuten till Det muslimska brödraskapet, en organisation med uppenbart antisemitiska och nazistiska kopplingar.

Jag känner själv många muslimer som verkligen har anpassat sig tilll västerländska värderingar, till exempel rörande boskillnad mellan religion och vetenskap eller mellan religion och lagstiftning. Jag förstår inte varför Erik Ullenhag likt en målsökande robot närmat sig några av de absolut mest dubiösa gestalterna i det muslimska gemenskapen i dagens Sverige.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...