Nu har Bengt Westerberg onekligen fått något att bita i i sin roll som ensamutredare av rasism och främlingsfientlighet i Sverige. Expo avslöjar i sitt nya nummer hur Israel Shamir skrev ett rekommendationsbrev till Julan Assange i syfte att få sin son Johannes Wahlström att bli Wikileaks kontaktperson i Sverige, vilket Wahlström också, som bekant blev. I Medievärlden citeras följande passus ur ett mail från Shamir till Assange:
"Hej Julian, Jag föreslår Johannes Wahlström, han är chefredaktör för den granskande tidskriften Tromb. Han är svensk medborgare, bor i Sverige. Förmodligen kommer han att kunna ge dig råd om pressfriheten– i tidskriften finns uppseendeväckande avslöjanden om medieövergrepp."
Samarbetet Assange-Shamir inleddes dock tidigare. Redan 2007 hade Assange läst Shamirs böcker och föreslagit samarbete. Och 2010 skriver Shamir efter att hans son i Aftionbladet hade publicerat en stor intervju med Assange: "På tisdag far jag till Sverige där det är ett helt maskineri i gång för din skull".
Påståendena om frånvaron av nära yrkesmässiga kopplingar mellan å ena sidan den ökände antisemiten med nyfascistiska kopplingar, Shamir och å andra sidan Wahlström och Assange blir därmed svåra att ta på allvar. Ett antal följdfrågor infinner sig för Bengt Westerbergs del. Hur kommer det sig att en person med så pass starka kopplingar till antisemitiska debattörer som Wahlström har, har kunnat få en så framträdande roll i den svenska medievärlden: diverse anställningar på SVT, skribent på Sveriges största tidning Aftonbladets kultursida samt medarbetare och samarbetspartner i exempelvis SvD i samband med Wikileaksavslöjandena. Och hur kommer det sig att SVT har gjort det ena okritiska tv-programmet efter det andra om Julian Assange uutan att nämna den antisemitsim som var dokumenterad tidigare men som nu ytterligare bekräftas av det faktum att Assange tagit kontakt med Shamir efter att ha läst dennes böcker.
Intressant i Shamirs mail är annars inte bara att han underlåter att nämna att Wahlström är hans son utan att han också ljuger om Wahlströms insatser som "chefredaktör" på tidskriften Tromb. Visserligen lyckades Wahlström nå den positionen, men frågan är vad han egentligen uträttade som chefredaktör. Inte ett enda nummer gavs ut under hans tid som chefredaktör; och nu är tidskriften av allt att döma nedlagd.
UPPDATERING: Magnus Ljunggren skriver om Expos avslöjanden här.