VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Var finns solidariteten?

Av Johan Lundberg 2011-06-26 kl. 10:18

Idag kan man se ytterligare ett antal personer solidarisera sig indirekt med terrororganisationen Hamas mot Israel. Biskop Eva Brunne, advokat Thomas Bodström, skådespelaren Stellan Skarsgård och kulturjournalisten Ulrika Knutson, samt de i terroristkramarsammanhang mindre överraskande Suzanne Osten och Johan Galtung, uttrycker i dagens SvD sin solidaritet med Ship to Gaza. De negligerar därmed FN:s generalsekreterare Ban Ki-moons beskrivning av aktionen som en "onödig provokation".  En karakteristik vars korrekthet för övrigt tydliggörs av dem som skriver under dagens upprop. Man kan undra varför en biskop i Svenska kyrkan ställer sig bakom en aktion vars grundidé utgörs av hatet (mot Israel) snarare än av solidariteten (gentemot de palestinier och israeler som förtrycks och terroriseras direkt av Hamas och som en konsekvens av Hamas agerande). För den som vill uttrycka sin solidaritet med folk som lever i misär så finns det, som framgått av tidigare inlägg på Axess-bloggen, en mängd betydligt mer relevanta mål att rikta sig emot än Israel. Dock kan man inte komma ifrån att Ship to Gaza är ett led i det hat som man i svensk vänster erfar inför regimer som byggs upp kring liberalism, demokrati och marknadsekonomi. Därav engagemanget. Därav tystnaden kring den värdegrund som bygger upp Hamas. Och därav det höga, gälla röstläget kring de hemskheter som Ship to Gaza-människorna menar sig finna i Israel.

Att SvD på sin nätbilaga har "kändisarnas" upprop till stöd för Ship to Gaza som huvudnyhet talar sitt tydliga språk. Det pris som Thomas Bodström, Ulrika Knutson, Eva Brunne och Stellan Skarsgård lär få betala för sitt politiska engagemang i denna fråga är ett stort antal färre sovmorgnar och hemmakvällar. Detta på grund av att deras inbjudningar till morgonsoffor, åsiktspaneler och kulturprogram i SVT, TV4 och SR lär öka ytterligare!

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...