VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

Sextrakasserier på Bokmässan?

Av Johan Lundberg 2011-09-25 kl. 14:41

Bokmässan flöt på bra för Axess del. Tack för alla uppmuntrande ord om tv-kanalen, tidskriften och bloggen!

Det är verkligen roligt och stimulerande att att ta del av det engagemang och den entusiasm som finns bland våra läsare och tittare. Och kul även att diskutera med kritiker och skeptiker, låt vara att jag blev smått förvånad över att två av de kvinnor som jag har debatterat med på senare år helt oberoende av varandra kom fram och antydde respektive explicit frågade om jag är kär i dem.

Det känns djupt kränkande att på det sättet bli reducerad till sexuell varelse och känslostyrt könsobjekt snarare än upppfattad som ett kritiskt tänkande, intellektuellt subjekt.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...