VETENSKAP       BILDNING       TRADITION

I Juholts ledband?

Av Johan Lundberg 2011-11-11 kl. 15:22

Den som har misstänkt att Socialdemokraterna tidigare kunde styra och ställa lite som de ville i kulisserna, när det gällde statstelevisionens inrikespolitiska bevakning, kan glädjas åt att detta i alla fall inte längre tycks vara fallet. I alla fall sker det uppenbarligen inte längre i kulisserna. Juholt satsar på öppnare och mer tranparenta processer. Igår lät han på ett socialdemokratiskt medlemsmöte meddela att han fortsättningsvis kommer att bojkotta alla debatter i SVT, om han inte själv får vara med och bestämma hur partiledarna står uppställda. "Behandlar de inte Socialdemokraterna med respekt kan de köra programmen utan oss, sa Håkan Juholt" - med hänsyftning på partiledardebatter där man placerar oppositionen på ena sidan och regeringspartierna på den andra. Nu är det upp till cheferna på SVT att visa om de går i Håkan Juholts ledband eller inte.

Kommentarer

...

Axess-bloggen

Axess-bloggen utgör ett komplement till Axess Magasin - med fokus på snabb förmedling av nyheter, tankar, tips och åsikter om tendenser i kultur- och samhällslivet. Axess-bloggen är inget mindre än den ultimata kultursidan i virtuell form. Här finns utblickar mot intellektuella trender och forskningsrön, här finns provokativa röster och här finns texter om bra och engagerande kultur i nutiden såväl som i det förflutna.
...
...

Kommentarer

På grund av att modereringen av kommentarer på bloggen har kommit att ta alltför mycket tid i anspråk, har vi fattat beslutet att hädanefter publicera blogginläggen utan möjlighet för kommentarer. Stort tack till alla som har bidragit med tankeväckande synpunkter på bloggposter under årens lopp! Många av dem som regelbundet  har kommenterat på Axess-bloggen uppmanas härmed att starta egna bloggar, anonymt eller i eget namn, för fortsatt meningsutbyte. Ingen nämnd, ingen glömd!
...
...

Senaste kommentarer

Comment RSS
...