Att man har en lite sundare bild av politiskt våld i Norge än i Sverige framgår med önskvärd tydlighet av en artikel i dagens Aftonbladet. Athena Farrokhzad har varit på möte med socialister och kommunister i Oslo och försökt att propagera för SCUM-manifestet. Mot bakgrund av sommarens tragiska händelser i Norge är den norska vänstern betydligt mer skeptisk än den svenska till manifest som predikar död, skrivna av revolvermän och dito kvinnor: "I deras ögon var Solanas en galning som, i analogi med Breivik, försökt mörda Andy Warhol som en pr-kupp för sitt hatmanifest. Det spelade ingen roll hur mycket jag försökte förklara att den härskandes våld inte går att jämställa med den förtrycktas motvåld."
Dock kan man notera att Farrokhzad åtminstone inte menar att SCUM-manifestet är parodi: "Själv har jag några egna frågor till Turteatern: Varför försöker ni släta över SCUM:s politiska budskap genom att kalla manifestet för en parodi? Tror ni inte Solanas menade lika mycket allvar som Marx?"
Detta till skillnad från Johan Hiltons förvirrade angrepp på "kulturkonservativa" debattörer i Expressen, där man finner följande inledning som jag i ärlighetens namn måste tillstå att jag förstår noll och intet av: "Svenska kulturkonservativas debattmetod förnekar sig inte. Först producera kilovis med tidskriftsartiklar om faran med fundamentalistisk bokstavstrohet - inte minst när det gäller muslimer och vänsteraktivister - och därefter tillämpa samma bokstavstrogna läsning på alster som inte faller dem själva på läppen."
Var har dessa kilovis med tidskriftsartiklar publicerats om faran med bokstavstrohet bland muslimer? Bör den som kritiserar en bokstavstrogen tolkning av exempelvis Bibelns skapelselära för all framtid undanhålla sig från bokstavstrogna tolkningar av all annan text? Var har kilovis med tidskriftsartiklar publicerats som påtalar faran med bokstavstrogna vänsteraktivister? Vad föranleder Hilton att sätta likhetstecken mellan tolkning av politiska manifest och religiösa texter?
Om det är Axess som åsyftas så vore det trevligt om Johan Hilton kunde nämna vilka texter i Axess - bland dessa kilovis av texter - som avses när det gäller "faran med fundamentalistisk bokstavstrohet" bland muslimer. Det vore också klargörande om han kunde ange en enda text i Axess som kritiserar att dagens vänsteraktivister tolkar Marx' Kapitalet och andra kanoniserade verk inom kommunismens och socialismens idétradition alltför bokstavligt. För det tredje vore det intressant att veta vad det är för fel på att tolka våldsbejakande politiska manifest - vare sig dessa är islamistiska, kommunistiska, feministiska, nazistiska eller fascistiska - bokstavligt.
Om det inte är Axess som åsyftas vore det intressant att veta vilken annan tidskrift som avses.