Musiken ur baletten Romeo och Julia från Verbier Festival 2009 med den ryske pianisten Evgeny Kissin.
Del 9 av 10. Året är 1921. Jurij har flytt från partisanerna och kommer till Larisa i Jurijatin. Han får veta att hans fru har emigrerat till Paris och fött en dotter. Jurij och Larisa flyttar till godset Varykino där Jurij börjar skriva.
I den här dokumentären från 2009 skildras hur den djupa vänskapen mellan den franska filmvågens främsta företrädare Jean-Luc Godard och François Truffaut tar ett abrupt slut.
Power and Violence in Syria. Talare: Nathan Shachar.
Del 11 av 12 av tysk teaterfilm från år 2000 med Peter Steins uppsättning av Faust och med Bruno Ganz i huvudrollen.
Avsnitt 16 av 16 i programserie om våldets rötter. Författaren Thomas Gür intervjuar Philip Bobbitt, juridikprofessor vid Texas University, om en ny förståelse av terrorism. Philip Bobbitt är akademiker och författare med särskild inriktning på militär strategi och konstitutionell teori och lag. Han har studerat terrorismen i vår tid och bland annat skrivit det mycket inflytelserika verket "Terror and Consent".
Del 2 av 2 i BBC-serie om det antika Greklands hjältar. Homeros episka dikter om Odysseus färd hem från Troja har levt vidare i nära 3000 år. Odysséen är en underhållande och spännande berättelse men den berör även den ständiga frågan om meningen med livet.
Fransk konsertfilm från 2009 med pianisten Yuja Wang som framför verk av Johannes Brahms, Frédéric Chopin och Igor Stravinskij.
Skolan och den svenska medelmåttan. Lotta Gröning diskuterar med gästerna Kjell A Nordström, ekonom och författare, Tobias Krantz, chef för utbildning, forskning och innovation, Svenskt näringsliv och Magnus Henrekson, professor, Institutet för Näringslivsforskning.
Ett porträtt av pianokompositören Frédéric François Chopins (1810-1849) liv - om det polska underbarnets uppväxt, senare karriär, och de musikala och existentiella influenser han påverkades av.
Vi får träffa några av de mest framstående pianisterna idag, som alla berättar om sina egna relationer till Chopins verk.
Nederländska radions kammarorkester med solister framför Skapelsen som Haydn komponerade från 1796 till april 1798. Den djupt religöse Joseph Haydn berättade senare: "Aldrig hade jag varit så gudfruktig som när jag komponerade Skapelsen. Varje dag föll jag på knä och bad till Gud om styrka för mitt arbete."
Del 2 av 3 Brittisk dokumentär från 2009 om kalkonens utveckling, från den livsfarliga velociraptorn till dagens bondgårdsdjur.
Del 4 av 4 av det brittiska arkeologiprogrammet handlar om tudortiden, en period då stora förändringar i den brittiska civilisationen inträffade.
Programledare är Dr Alice Roberts.
Del 2 av 3: Richard Wagner. En av Storbritanniens mest kända kompositörer, Howard Goodall, berättar om tre stora kompositörers liv; Mozart, Wagner och Sjostakovitj - och de sociala, kulturella och politiska influenser som i mångt och mycket påverkade deras musikaliska mästerverk.
Det har talats mycket om sociala medier som en motståndskraft mot diktaturer, inte minst i samband med regimprotesterna i Nordafrika och Mellanöstern. Även andra diktaturer försöker nu begränsa sociala mediers inflytande genom censur och begränsningar av internet. Johan Lagerkvist är forskare och Kinakännare vid Utrikespolitiska Institutet i Stockholm. Frågan är: Vad händer med de sociala medierna i det kommunistiska Kina? Ove Joanson samtalar med Johan Lagerkvist.
Del 3 av 10 i dramaserie baserad på Aleksandr Solzjenitsyns roman (1969). Romanen handlar om fångarna i en gulag utanför Moskva. Många av dem är välutbildade akademiker och tekniker och deras uppgift blir att hjälpa statens säkerhetstjänst...
Många minns Dustin Hoffmans rollprestation i filmen Rain Man - den autistiske, men geniale mannen som mindes allt han såg och därför åtnjöt enorma talanger. Rain Man är baserad på verkliga personer och Daniel Tammet är en av dem som på grund av sina kognitiva brister utvecklat ett fantastiskt minne och särskilda talanger kopplade till det. Daniel kan göra beräkningar som hanterar upp till 100 decimaler. Han har även klarat av att komma ihåg 22 000 siffror och lära sig isländska på en vecka!
Dokumentär om den ryska ubåten Kursk som sjönk i augusti år 2000 - 118 besättningsmän omkom.
Del 2 av 2. Paris var i tre decennier under det tidiga 1900-talet en magnet för konst, litteratur och musik som bröt mot det traditionella mönstret. Möt avantgardet som gav upphov till modernismen.
Power and Violence in Syria. Talare: Nathan Shachar.
Del 3 av 24. Professor Sandel ger exempel på hur företag i modern tid har använt sig av 1700-talsfilosofen Jeremy Benthams så kallade välfärdsmoral: "största möjliga lycka åt störst antal individer". Detta leder till en diskussion om bland annat utilitarismens tillkortakommanden: Är det rättvist att lägga större vikt vid majoritetens värderingar även om dessa är inhumana?
Del 4 av 24. Michael Sandel introducerar utilitaristen JS Mill för sina studenter. Vilken roll spelar olika sorters lustar för samhället?
Amerikansk musikdokumentär om Billie Holidays liv och musik. Genom intervjuer och arkivmaterial lär vi känna den legendariska sångerskan.