I de auktoritäras tjänst

Den 31 december 1999 firade Anne Applebaum och hennes man Radek Sikorski nyår. De hade bjudit vänner, politiker, journalister, diplomater, till sitt hus på den polska landsbygden. Folk kom från lite olika håll, London, Moskva och New York, men mestadels från Polen.
De tillhörde en urban, välutbildad elit. Under hela natten fördes upprymda samtal än på engelska, än på polska. Gästerna hade också åtskilligt att fira: marknadsekonomins och demokratins triumf över kommunismen. Polen var på väg att bli en del av väst. Applebaum karaktäriserar nyårsgästerna som liberaler med olika inriktningar och perspektiv. Men på samma sida, i samma lag.
Och sedan, gradvis, splittras laget och vänskap förbyts i misstro och fiendskap. Det är en sorglig men upplysande historia som historikern och journalisten Anne Applebaum berättar i TwilightofDemocracy. The FailureofPolitics and the PartingofFriends.
Vänner som tidigare hade slagits på samma barrikad börjar sympatisera med och arbeta för en högernationalistisk och repressiv politik som numera dominerar Polen. Med ens är liberalismen fienden. Homofobi, antisemitism och främlingsfientlighet med dithörande paranoid propaganda blir vardagsmat. Från Jaruzelski till Kaczyński – att 1990-talets hårt tillkämpade landvinningar kanske bara rör sig om en parentes är bittert att kontemplera.
Applebaum undrar: Var vissa av våra vänner hela tiden ”closet authoritarians”?
Hon svarar att under vissa omständigheter kan de mest stabila demokratier vältas över ända. Och tillägger att historien visar att alla samhällen förr eller senare får uppleva detta.
Det stämmer såtillvida att historien är cyklisk, inte beständig. Man kan också, som Adam Cwejman i detta nummer, invända att en yngre generation polacker som tar EU för given och aldrig upplevt kommunismen inte är predestinerad att vid mogna år lockas av nationalkonservativa budskap.
En iakttagelse av Anne Applebaum som jag särskilt fäster mig vid är om den auktoritära personlighetens dragningskraft. Många människor ogillar komplikationer, nya idéer och debatt. De vill ha ordning och likformighet. Den auktoritäre ledaren kan alltså lika gärna var vänster som höger – syftet är anti-pluralistiskt.
Men varför tjäna en sådan politik? Kanske för att man inte ser något bättre alternativ, för sig själv eller sitt land. När demokratin försvagas deformeras själen.
Redaktör i Axess.