Kina forskar och innoverar
Hon fann till slut en substans, artemsin, i gamla böcker som beskrev traditionell kinesisk örtmedicin. Idag har artemsin räddat livet på åtskilliga tiotals miljoner människor.
För Kina är Nobelpriset i medicin ett erkännande att man är en kunskapsnation, och det är ett Nobelpris som man verkligen vill ha, till skillnad från fredspriset till Liu Xiaobo 2010, som än idag gör relationerna med Norge ansträngda. Många kineser ser det som början på en ny era där fler kinesiska forskare kommer att belönas med vetenskapens högsta utmärkelse.
De senaste tjugo åren har Kina satsat hårt på att öka innovationen i landet genom forskning och utveckling. Anledningen är att man vill klättra i produktionskedjan, öka sin produktivitet och därmed undvika medelinkomstfällan, där så många andra utvecklingsländer med snabb ekonomisk tillväxt hamnat när den billiga arbetskraften sinat och tillväxten saktat in.
Under 2013 lade Kina 2,1 procent av sin BNP på forskning och utveckling, enligt OECD Science, Technology and Industry Scoreboard 2015. Motsvarande siffra i Sverige är 3,3 procent. Det senaste decenniet har forskningsanslagen ökat med 23 procent. Årligen utexamineras över en miljon ingenjörer i landet och runt 50 000 kineser lägger fram en doktorsavhandling, de flesta inom naturvetenskap och teknik. Ovanpå detta kan noteras att Kina ligger i topp vad gäller Pisaresultat, vilket är föga förvånande med tanke på den konkurrens som finns bland unga kineser om att komma in på universitet och högskolor i ett land som präglas av konfucianism där utbildning är vägen till framgång.
Majoriteten av forskningsanslagen går till strategisk tillämpad forskning för att öka samhällsnytta, produktivitet och innovationskraft bland företagen. Sammanlagt står företagen för 80 procent av forskningsanslagen i landet.
Den innovation som kommer att påverka Kinas ekonomi mest de närmaste åren är robotisering och digitalisering, där utvecklingen idag går fort. Kina har ju likt västvärlden fallande nativitet, och inte ens den nya tvåbarnspolitiken lär förhindra den minskande storleken på arbetskraften. Men istället för att likt Sverige tillåta arbetskraftsinvandring satsar Kina på robotar. Foxconn, som tillverkar Iphone, planerar att inom tre år ha ersatt 70 procent av sin arbetsstyrka vid löpande bandet med robotar.
Vad gäller digitaliseringen stod internet för 4,4 procent av Kinas BNP 2013, upp från 3,3 procent 2010, samma siffra var 5 procent i Sverige, ner från 5,5 procent 2010. Konsultföretaget McKinsey räknar med att den ökade digitaliseringen av kinesiska företag kommer att stå för 22 procent av produktivitetsökningen till 2025, och att internet kan stå för mellan 7 och 25 procent av BNP-tillväxten under samma period. Kineserna blir alltmer uppkopplade och de mobila tjänster som finns är ofta mer användarvänliga och effektiva än de i västvärlden. Svenska företag måste hålla koll på den snabba utvecklingen så att de inte blir förbisprungna av kinesiska konkurrenter om 5–10 år.
Oberoende Kinaanalytiker med bakgrund i näringslivet och Försvarsmakten.