Kommentar

PJ Anders Linder

Värdighet, plikt och varaktighet

Foto: NASA/Bill Ingalls Foto: NASA/Bill Ingalls

Den kloke Adrian Wooldridge skriver för Bloomberg apropå drottning Elizabeths bortgång. Hennes briljanta insikt, menar han, var att inse att monarkin erbjuder en motvikt till de trender som annars präglar det moderna livet.

PJ Anders Linder

Senior rådgivare i Axel och Margaret Ax:son Johnsons stiftelse för allmännyttiga ändamål.

Detta är en kommenterande text. Skribenten svarar för analys och ställningstaganden i texten.

Den kloke Adrian Wooldridge skriver för Bloomberg apropå drottning Elizabeths bortgång. Hennes briljanta insikt, menar han, var att inse att monarkin erbjuder en motvikt till de trender som annars präglar det moderna livet.

Hon erbjöd kontinuitet och varaktighet där fokus annars ligger på rastlös förnyelse och förändring.

Hon levde ett liv kännetecknat av plikt i en tid när makthavare och pampar allmänt anser sig ha fått sina ämbeten på grund av sin förträfflighet och snarare tycker att världen har en skuld till dem än de en plikt gentemot världen.

Hon visade värdighet i en miljö där ”en stjärna från reality-tv kan bli president i USA, en man som upprepade gånger fått sparken på grund av sitt ljugande kan bli brittisk premiärminister och etern i allt högre utsträckning domineras av gastande galningar.”

Det har onekligen sina poänger att en nations högsta ämbete innehas av någon som inte har gått över lik vare sig bildligen eller bokstavligen för att ta sig dit och som inte representerar ett vinnande läger.

Man kan säga mycket om herrar Trump, Bolsonaro, Putin och Erdogan. Bland annat att de knappast har stimulerat aptiten på presidenter.

Upptäck Axess Digital i 3 månader utan kostnad

Allt innehåll. Alltid nära till hands.

  • Full tillgång till allt innehåll på axess.se.
  • Tillgång till vårt magasinarkiv
  • Nyhetsbrev direkt till din inbox
Se alla våra erbjudanden

Publicerad:

Uppdaterad:

Läs vidare inom Kommentar

  • Kommentar

    Erik Thyselius

    ”Amerika, die wunderschöne”: Därför är allt bra med USA egentligen tyskt

  • Kommentar

    Erik Thyselius

    Ta hoten mot allt israeliskt på allvar

  • Kommentar

    Katarina O’Nils Franke

    Ett ordensväsende för samhällets bästa

  • Kommentar

    Erik Thyselius

    Starkt eller svagt: vilket Europa vill vi ha?

  • Kommentar

    Erik Thyselius

    Antisemitismen i Sverige: Allt stöd till Anders Persson!

  • Kommentar

    Erik Thyselius

    Vänstern är den nya högern – och därför kommer den att förlora